Kas võtta pärand vastu? Millal aitab inventuur?
Näide päriselust: Pärast ema surma jäi Annale (nimi muudetud) pärandina Tallinnas asuv kolmetoaline korter, maatükk Harjumaal ja koguni 30 000 euro suurune hoius. Anna oli veendunud, et ema oli kogu elu olnud rahaliselt tubli ja kohusetundlik — kõik viitas sellele, et tegemist on kindlalt plussis pärandiga.
Ta võttis pärandi vastu ega pidanud vajalikuks inventuuri nõuda.
Kuus kuud hiljem esitas endine äripartner kohtusse hagi: väidetavalt oli Anna ema andnud äritegevuse tagatiseks isikliku käenduse suuruses 250 000 eurot. Käendusest polnud Anna midagi kuulnud ja ema ei olnud seda ka maininud.
Kuna Anna ei olnud inventuuri nõudnud ega täitnud seadusest tulenevat kolme kuu tähtaja tingimust, vastutas ta nüüd isiklikult kogu selle võla eest. Ema korter ja maatükk ei katnud pooltki sellest summast.
Kui Anna oleks lasknud teha pärandvara inventuuri, oleks ta võinud keelduda selle kohustuse täitmisest oma isikliku vara arvelt — või oleks ta lihtsalt pärandist loobunud.
Paljud ei tea, et pärandaja kohustused lähevad pärijale üle täies ulatuses — ka siis, kui kohustusi pole ametlikult kuskil kirjas. Pärimisseadus aga pakub võimaluse piirata oma vastutust — selleks tuleb taotleda pärandvara inventuuri.
Pärimiskõlbmatus – millal ei vääri isik pärandaja vara?
Pärimiskõlbmatus on pärimisõiguses erandlik, kuid moraalselt väga oluline institutsioon. Selle kaudu välistatakse
pärimisest isik, kelle käitumine pärandaja suhtes on olnud sedavõrd
õigusvastane ja taunitav, et ühiskonna õiglustunde järgi ei peaks tal olema
õigust pärandaja vara pärida. Kuigi Eesti kohtutes on pärimiskõlbmatust
arutatud harva, toob kohtute praktika selle instituudi teravalt fookusesse.
Kas see kodune testament on ikka päris? Mida teha, kui pärandaja „viimane tahe“ tundub võltsitud
Kui inimene sureb, tekivad lähedaste vahel sageli küsimused: kes mida saab? Kui pärandaja on teinud testamendi, eeldame, et see kajastab tema viimset tahet. Kuid kui testament on kodune ehk notariaalselt kinnitamata, siis on see sageli vaidlustatav – eriti juhul, kui selle sisu on ootamatu või selle tegemise asjaolud kahtlased ja teadmata.
Kujutleme järgmist olukorda: kõik näib viitavat, et pärand jaotub seadusjärgselt – näiteks võrdselt abikaasa ja laste vahel. Menetlus käib, pärimistunnistus on peaaegu väljastamisel... ja siis ilmub välja kodune testament, mis määrab kogu vara ainult ühele isikule – sageli just sellele, kes testamendi esitab. Sellisel juhul tekib õigustatud küsimus: kas testament on ehtne või võltsitud?
Allpool uurime, millised on koduse testamendi vorminõuded, millal see on tühine, ning mida teha, kui kahtlustad võltsingut.