Kui inimene sureb, tekivad lähedaste vahel sageli küsimused: kes mida saab? Kui pärandaja on teinud testamendi, eeldame, et see kajastab tema viimset tahet. Kuid kui testament on kodune ehk notariaalselt kinnitamata, siis on see sageli vaidlustatav – eriti juhul, kui selle sisu on ootamatu või selle tegemise asjaolud kahtlased ja teadmata.
Kujutleme järgmist olukorda: kõik näib viitavat, et pärand jaotub seadusjärgselt – näiteks võrdselt abikaasa ja laste vahel. Menetlus käib, pärimistunnistus on peaaegu väljastamisel... ja siis ilmub välja kodune testament, mis määrab kogu vara ainult ühele isikule – sageli just sellele, kes testamendi esitab. Sellisel juhul tekib õigustatud küsimus: kas testament on ehtne või võltsitud?
Allpool uurime, millised on koduse testamendi vorminõuded, millal see on tühine, ning mida teha, kui kahtlustad võltsingut.
Mis on kodune testament?
Kodune testament võib olla kahes vormis:
- Omakäeliselt kirjutatud testament – peab olema kirjutatud algusest lõpuni testaatori ehk pärandaja enda käega, sisaldama nime, kuupäeva, aastat ja testaatori allkirja. Kui puudub kuupäev ja seda pole võimalik muul viisil kindlaks teha, võib testament olla tühine (PärS § 25 lg 2; Riigikohus 2-17-5110).
- Tunnistajate juuresolekul allkirjastatud testament – võib olla trükitud või kirjutatud teise isiku poolt, kuid peab olema allkirjastatud testaatori poolt kahe teovõimelise tunnistaja üheaegsel kohalviibimisel. Samuti peavad tunnistajad oma allkirjaga kinnitama, et testaator:
- kirjutas testamendile ise alla,
- oli teo- ja otsustusvõimeline,
- teavitas tunnistajaid, et tegemist on testamendiga (PärS § 23 lg 2–3).
Millal on kodune testament tühine?
Kodune testament on tühine, kui:
- see ei vasta vorminõuetele (nt pole kahte tunnistajat või pole kuupäeva ja seda pole võimalik muul viisil kindlaks teha);
- testaator ei olnud otsustusvõimeline testamendi tegemise ajal;
- teavitamine tunnistajatele jäi tegemata (3-2-1-87-05);
- testamendi koostamise algatus ei tulnud pärandajalt, vaid kolmandalt isikult ning puudus teadlik tahe (nt 3-2-1-87-05 juhtum).
Siiski rõhutab Riigikohus, et teatamise kohustus võib olla täidetud ka kaudselt – näiteks teoga (3-2-1-23-08). Kui pärandaja ei saa rääkida, kuid annab selge märgi (nt lükkab testamendi paberit tunnistajale allkirjastamiseks), siis võib ka see olla piisav tahteavaldus.
Eluline juhtum: testamendi võltsimine ja võit kohtus
Oli juhtum, kus klient oli üks kolmest seadusjärgsest pärijast. Notar kinnitas, et testamenti ega pärimislepingut ei olnud, ja valmistus pärimistunnistust välja andma. Siis esitas pärandaja abikaasa käsitsi kirjutatud koduse testamendi, mis jättis kogu vara talle.
Meie klient kahtlustas võltsingut – testament oli esitatud viimasel hetkel, selle sisu oli äärmiselt ebatõenäoline ning testamendil olnud käekiri ei sarnanenud pärandaja käekirjaga. Vaidlustasime testamendi kohtus ja taotlesime pärimistunnistuse väljastamise peatamist. Kohus rahuldas taotluse.
Tellisime käekirjaekspertiisi, mis kinnitas: testament ei olnud kirjutatud pärandaja poolt. Abikaasa oli sunnitud kohtus testamendi kehtetust tunnistama. Klient sai oma pärandiosa kätte ja abikaasa pidi tasuma kõik kohtukulud – kokku ligi 3000 eurot.
Kuidas ära tunda kahtlast testamenti?
Kui testament ilmub „ootamatult“ ja selle sisu on täielikus vastuolus varasema arusaamaga pärandaja soovidest või kui:
- testament on käsitsi kirjutatud aga käekiri tundub tundmatu;
- kuupäev on vale, puudub või on lisatud teise käega;
- tunnistajad on pärandaja lähisugulased või varaliselt huvitatud isikud (keelatud tunnistajad, PärS § 23 lg 4);
- testamendi tegemise ajal oli pärandaja teadaolevalt raskes seisundis (nt haiglas, valuvaigistite mõju all);
- testamendist ei räägitud midagi kuni pärimistunnistuse väljastamise eelseni;
...siis võib olla alust kahelda testamendi ehtsuses.
Mida teha, kui leiad koduse testamendi ning kahtled selle ehtsuses?
- Ära jää ootama – tegutse kohe.
Kui oled juba pärimismenetluses ja leitakse testament, mille ehtsuses sa kahtled, teavita notarit ja esita kohtule hagi testamendi tühisuse tuvastamiseks. - Taotle hagi tagamise abinõud.
Palu kohtul peatada pärimistunnistuse väljastamine kuni testamendi kehtivuse vaidlus on lahendatud. - Kogu tõendid.
Kogu teavet, mis võib tõendada, et testament ei kajasta pärandaja tegelikku tahet: - eelmised testamendid;
- tõendid pärandaja tervise kohta;
- tunnistajate võimalik huvide konflikt;
- võimalik allkirjavõrdlus (dokumentide näidised);
- side pärandajaga (kirjavahetus, kõned).
- Telli ekspertiis.
Käekirjaekspertiis või kohtupsühhiaatria ekspertiis võib olla otsustav tõend. - Konsulteeri juristiga.
Koduse testamendi vaidlustamine võib tunduda lihtne, aga see nõuab täpset õigustõlgendust ja menetlusoskust. Vea hind on pärand.
Kokkuvõtteks
Kodune testament võib olla kiire ja lihtne viis oma viimse tahte vormistamiseks, aga kui vorminõudeid ei järgita, võib selle tulemuseks olla vaidlus, tühisus ja aastaid kestvad kohtumenetlused.
Kui leiad testamendi, mis tundub ebausutav, ära eelda selle kehtivust. Seadus ja kohtupraktika annavad sulle võimaluse seda vaidlustada – ja vajadusel ka võita.
Kui oled sattunud sarnasesse olukorda, võta ühendust pädeva juristiga. Õigel ajal reageerimine võib päästa nii sinu pärandiosa kui ka rahu suguvõsas.
Soovid, et vaatame koos Sinu testamendi või pärimisasja üle? Kirjuta meile – oleme siin, et aidata.