PEREKONNAÕIGUS
Perekonnaõigus käsitleb peresuhetest tulenevaid õigusi ja kohustusi. See reguleerib muuhulgas abielu, registreeritud kooselu ning lastega seotud õigusküsimusi. Perekonnaõiguse eesmärk on tagada, et peresisesed suhted toimiksid õiglaselt ja läbipaistvalt, kaitstes kõigi osapoolte huve – eriti laste omi.
Abielu on seaduslik suhe kahe inimese vahel, mis toob kaasa vastastikused õigused ja kohustused. Selle sõlmimine eeldab seaduses sätestatud tingimuste täitmist, sealhulgas teovõimet ja vanusepiiri järgimist. Abielu registreeritakse perekonnaseisuametis, notari juures või vaimuliku poolt ning see loob ka varalised õigussuhted. Need võivad olla täpselt reguleeritud abieluvaralepinguga. Lahutuse korral jagatakse vara ja määratakse laste hooldusõigus vastavalt seadusele või poolte kokkuleppele.
Vabaabielu tähendab kahe inimese kooselu abielu sõlmimata. Erinevalt abielust ei ole vabaabielu õigussuhted nii täpselt seadusega reguleeritud, mistõttu on vara ja kohustuste jagamine suuresti partnerite enda kokkuleppe küsimus. Kui kooselupartnerid jagavad majapidamist ja tegutsevad ühiselt, võib nende vahelistes suhetes kohaldada ka seltsingu sätteid. Selguse tagamiseks on soovitatav omavahelised varasuhted eelnevalt kokku leppida.
Registreeritud kooselu on seaduslikult tunnustatud kooseluvorm, mis sarnaneb paljuski abielule. Selle sõlmimiseks esitatakse kooseluleping, mis registreeritakse perekonnaseisuametis. See toob kaasa varalised õigused ja kohustused, mida saab täpsustada kooselulepingus. Kooselu lõppemisel toimub vara jagamine ja vajadusel määratakse laste hooldusõigus sarnaselt abielulahutusele.
Lapsed on
perekonnaõiguse keskmes, kuna nende heaolu ja õiguste kaitse on ühiskondlikult
ja juriidiliselt prioriteetne. Laste hooldusõigus määrab, kes vastutab lapse
igapäevase elu, kasvatamise ja arengu eest. Elatis on rahaline toetus, mille
eesmärk on lapse ülalpidamise toetamine – seda maksab tavaliselt see vanem,
kellega laps igapäevaselt ei ela. Suhtlusõigus tagab, et lapsel on õigus
säilitada side mõlema vanemaga, sõltumata nende omavahelisest suhtest või
elukorraldusest.