ÜHISE HOOLDUSÕIGUSE LÕPETAMINE
Ühine hooldusõigus
Ühine hooldusõigus tähendab, et mõlemal vanemal on võrdne õigus ja kohustus teha lapse kasvatamist, hooldamist ja tema elu puudutavaid olulisi otsuseid. See on Eesti perekonnaõiguse lähteseisukoht ja eesmärk, sest lapse jaoks on oluline, et mõlemad vanemad osalevad tema elus aktiivselt. Kuid teatud olukordades võib osutuda vajalikuks lõpetada vanemate ühine hooldusõigus. Vanem saab nõuda ühise hooldusõiguse täielikku lõpetamist ja talle ainuhooldusõiguse andmist või osalist lõpetamist ja ainuhooldusõiguse andmist osas, milles vanemad ei suuda ühist hooldusõigust lapse huvides üksmeeles teostada.
Millal kaaluda ühise hooldusõiguse lõpetamist?
Ühise hooldusõiguse võib lõpetada, kui esinevad lapse kehalist, vaimset või hingelist heaolu või lapse vara ohustavad asjaolud, kui ühist hooldusõigust omavad vanemad elavad alaliselt lahus või ei soovi muul põhjusel hooldusõigust edaspidi ühiselt teostada, või üks vanem ei osale lapse kasvatamises.
Kuidas toimub ühise hooldusõiguse lõpetamine?
Menetlus algab, kui üks vanematest esitab kohtule taotluse ühise hooldusõiguse lõpetamiseks, milles põhjendab, miks ühise hooldusõiguse jätkumine ei ole lapse huvides.
Kui vanemad on ühise hooldusõiguse lõpetamises kokku leppinud, teeb kohus perelepitusse suunamise määruse ja vanemad sõlmivad ühise hooldusõiguse lõpetamise kokkuleppe lepitusmenetluse käigus riikliku perelepitaja juures.
Kui vanemad vaidlevad ühise hooldusõiguse lõpetamise üle, otsustab ühise hooldusõiguse lõpetamise kohus.
Kohtumenetluse käik
- Kuulatakse ära mõlema vanema seisukohad ja lapsele riigi poolt määratud esindaja (advokaadi) seisukoht.
- Vajadusel küsitakse ekspertarvamusi, näiteks lastekaitseametnikult või lapse psühholoogilt.
- Võidakse küsida ka lapse arvamust, kui ta on piisavalt vana ja küps oma seisukohti väljendama. Ühist hooldusõigust ei lõpetata, kui vähemalt 14-aastane laps vaidleb hooldusõiguse üleandmisele vastu.
- Ühise hooldusõiguse lõpetamise korral lähtub kohus hooldusõiguse üleandmise otsustamisel eeskätt lapse huvidest.
Millised on ühise hooldusõiguse lõpetamise tagajärjed?
- Üks vanematest omandab täieliku hooldusõiguse, mis tähendab, et tema teeb lapse hariduse, tervise, elukoha ja muude oluliste küsimustega seotud otsused.
- Teisel vanemal säilib suhtlusõigus lapsega, kuid tal puudub õigus lapse elu olulistes küsimustes kaasa rääkida ning nendes küsimustes last esindada.
- Hooldusõiguseta vanemal on õigus otsustada lapse igapäevaelu puudutavaid küsimusi ajal, mil laps tema juures viibib.
- Otsus ei muuda vanema kohustust maksta lapse ülalpidamiseks elatist.
- Otsus ei muuda vanema kohustust lapsega suhelda.
Kokkuvõte
Ühise hooldusõiguse lõpetamine on äärmuslik samm, mida rakendatakse ainult siis, kui see on lapse huvides. Lapse heaolu on kohtulahendi keskmes ning vanemad peaksid kaaluma koostöö parandamise võimalusi enne, kui pöörduvad kohtusse. Kui ühine hooldusõigus ei ole võimalik, tagab seadus siiski lapse õiguse säilitada kontakt mõlema vanemaga.